Studiowanie z odkrytą głową
Studiowanie z odkrytą głową
Państwo może ograniczyć noszenie chust islamskich, jeśli jest to sprzeczne z wymaganiami ochrony praw i wolności innych osób, porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Władze uniwersytetu w Stambule w lutym 1998 r. zabroniły wpuszczania na zajęcia studentów z brodami i studentek w kwefach. W opublikowanej informacji o regulacji ubioru na uczelniach Rada Szkolnictwa Wyższego stwierdziła, że noszenie kwefów na ich terenie jest wykroczeniem. Tymczasem Leyla, wtedy studentka piątego roku medycyny, pochodząca z tradycyjnej rodziny praktykujących muzułmanów, uważała noszenie kwefu za religijny obowiązek. Nie dopuszczono jej więc do egzaminu i udziału w zajęciach. Została ukarana upomnieniem za odmowę podporządkowania się regulaminowi i zawieszona w prawach studenta za udział w proteście przeciwko jego wprowadzeniu. Kary dyscyplinarne uchylono w drodze amnestii.
W skardze do Trybunału studentka zarzuciła naruszenie m.in. /prawo/doc/wol0323.html#a9">art. 9 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (swoboda myśli, sumienia i wyznania).
Manifestować można
Swoboda myśli, sumienia i wyznania jest jedną z podstaw społeczeństwa demokratycznego i jednocześnie jednym z najistotniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta