Zaległości nie są wieczne
Zaległości nie są wieczne
Nie wykorzystując urlopu wypoczynkowego w naturze, należy pamiętać, że roszczenie o udzielenie urlopu może się przedawnić. Przegapienie terminu przedawnienia spowodować może także utratę prawa do uzyskania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Pracownik nabywa prawo do kolejnych urlopów w każdym następnym roku kalendarzowym. Zasadą jest, że pracodawca obowiązany jest udzielać kolejnych urlopów przed zakończeniem roku, w którym został on nabyty, nie później jednak niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Niewykorzystany przez pracownika w całości lub w części urlop należny mu w danym roku kalendarzowym (urlop bieżący) powinien być zatem udzielony najpóźniej do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Późniejsze wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu może mieć miejsce tylko na jego wniosek. W konsekwencji, w razie istnienia zaległości urlopowych z poprzednich lat, pracodawca przed ustaniem stosunku pracy jest obowiązany udzielić pracownikowi całego zaległego urlopu, a w razie niewykorzystania tego urlopu w naturze wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten urlop.
Po trzech latach przedawnienie
Prawo do urlopu w naturze jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta