Kiedy i jakie podwyżki
Kiedy i jakie podwyżki
Od 1 stycznia 2005 roku powinno nastąpić całkowite uwolnienie czynszów. Tak jest zapisane w obowiązującej ustawie o ochronie lokatorów. Czy rzeczywiście tak się stanie?
ZMIANY W USTAWIE O OCHRONIE LOKATORÓW
- Podwyżka czynszu wymagać będzie co najmniej trzymiesięcznego wypowiedzenia. Jeżeli czynsz przekroczyłby 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, potrzebne będzie uzasadnienie w postaci kalkulacji przedstawionej na piśmie. Lokator może zakwestionować podwyżkę, a wtedy rozstrzyga sąd.
- Zniesiony ma być przepis o obowiązkowej ugodzie w sprawie zaległości w opłatach czynszowych. Strony mogą jednak zawierać ugodę na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
- Spod działania przepisów o ochronie lokatorów wyłączony byłby najem okazjonalny, doraźny oraz tzw. komercyjny. Okazjonalny wynajem występuje wtedy, gdy właściciel mieszkania udostępnia je odpłatnie, bo np. wyjeżdża na czas określony za granicę lub wynajmowany jest lokal dziecka, które jeszcze z mieszkania nie korzysta, bo jest niepełnoletnie. Najem komercyjny dotyczyłby umów zawartych na lokale oddane do użytku po wejściu w życie nowelizacji. Ten przepis pozwalałby deweloperom bez rygorów ustawy o ochronie lokatorów wynajmować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta