Gdy faktor staje się wierzycielem
Gdy faktor staje się wierzycielem
Umowa faktoringu jest istotnym elementem działalności gospodarczej banków oraz instytucji finansowych, w tym wyspecjalizowanych firm. Stanowi m.in. jedną z form kredytowania działalności przedsiębiorców.
Umowa faktoringu opiera się na konstrukcji prawnej cesji i przybiera najczęściej postać sprzedaży wierzytelności. Na jej podstawie przedsiębiorca (faktorant - cedent) przenosi na rzecz banku lub innego podmiotu świadczącego usługi faktoringowe (faktor - cesjonariusz) przysługujące mu wierzytelności od indywidualnych kontrahentów, stwierdzone wystawionymi fakturami, w zamian za zapłatę określonej w umowie sumy pieniężnej. Ocena skutków prawnych, jakie faktoring wywołuje w sferze praw i obowiązków stron umowy oraz dłużnika, dokonywana jest z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego dotyczących cesji wierzytelności.
Bez wiedzy i zgody dłużnika
Przeniesienie wierzytelności nie wymaga uprzedniego powiadomienia dłużnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta