Krytykowane, ale potrzebne
Krytykowane, ale potrzebne
Siedziba Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie w Szwajcarii
(C) AP/LAURENT GILLIERON
Sześćdziesiąt lat temu w amerykańskim kurorcie Bretton Woods przedstawiciele 44 państw antyniemieckiej koalicji uzgodnili zasady międzynarodowego ładu ekonomicznego. Jego filary stanowiły: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Światowa Organizacja Handlu. Te instytucje istnieją do dzisiaj. Mimo że ich działalność jest często i ostro krytykowana, stały się trwałym elementem gospodarki światowej.
Pod koniec drugiej wojny światowej potrzeba wprowadzenia międzynarodowego ładu ekonomicznego wydawała się oczywista. Świeża była jeszcze pamięć wielkiego kryzysu i jego skutków, wśród nich - szkodliwej dla światowego handlu fali protekcjonizmu.
Twórcy tzw. systemu z Bretton Woods - jego "ojcami założycielami" są brytyjski ekonomista John Maynard Keynes i Harry Dexter White z Departamentu Skarbu USA - za kwestię szczególnie istotną dla gospodarki światowej uznali stabilizację kursów walutowych. Miało ją zapewnić powiązanie walut narodowych z dolarem amerykańskim. Ten system funkcjonował do sierpnia 1971 roku, kiedy to Stany Zjednoczone ogłosiły zawieszenie wymienialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta