Vademecum Rzeczpospolitej: Emerytura z trzeciego filara - Zmienione pracownicze programy najważniejsze w trzecim filarze
Zmienione pracownicze programy najważniejsze w trzecim filarze
- Definicje
Z art. 10 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (patrz: wykaz aktów prawnych), zmieniającej dotychczasowe zasady funkcjonowania takich programów, wynika, że pracodawca, który chce zapewnić dodatkowy, stały element dochodu po zakończeniu przez pracowników aktywności zawodowej, powinien wybrać formę realizacji programu emerytalnego (PPE) po rozeznaniu możliwości finansowych własnych i pracowników, zawrzeć umowę z zakładową lub międzyzakładową reprezentacją pracowników, a następnie umowę z instytucją finansową prowadzącą wybraną formę oszczędzania. Ostatnią fazą tej procedury jest zarejestrowanie programu w organie nadzoru, czyli w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
Ustawa w art. 9 stanowi, że określenie "program emerytalny" może być używane wyłącznie dla określenia programów regulowanych przepisami omawianej ustawy.
UPRAWNIENIA DO TWORZENIA PROGRAMU
W zasadzie prawo do tworzenia PPE ma każdy pracodawca, ale nie dla każdego będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta