Pierwszeństwo to nie nadrzędność
Pierwszeństwo to nie nadrzędność
Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed krajowym oznacza tylko tyle, że krajowe nie może usprawiedliwiać niewykonywania zobowiązań międzynarodowych. Nie podważa to nadrzędnego charakteru konstytucji.
O ile przed akcesją tematem dyskusji było dostosowanie prawa polskiego do wspólnotowego, o tyle po przystąpieniu do Unii Europejskiej rozważa się relacje między prawem polskim (wewnętrznym) a unijnym. Projekt traktatu ustanawiającego Konstytucję Europejską dał wyraźny prymat prawu unijnemu przed prawem wewnętrznym państw członkowskich, nic więc dziwnego, że stosunek prawa wspólnotowego do naszego, a zwłaszcza konstytucji, stał się osią wniosku o zbadanie konstytucyjności traktatu akcesyjnego.
Z punktu widzenia Kowalskiego
Zagadnienie owego prymatu nie jest sprawą tylko wielkiej polityki, lecz każdego z nas.
Trwa właśnie dyskusja prasowa o podatku akcyzowym na import używanych samochodów. Minister finansów (MF) wie doskonale, że to podatek dyskryminacyjny, sprzeczny z przepisem art. 90 TWE, ale czeka na oficjalną reakcję Komisji Europejskiej i ewentualne postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS). O dziwo, żaden z nabywców importowanego używanego auta nie wpadł na to, żeby decyzję o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta