Palisz, płacisz, zdrowie tracisz...
Palisz, płacisz, zdrowie tracisz...
FOT. ARTUR PAWŁOWSKI
Rz: Obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Serca, co oznacza, że problem w równym stopniu dotyczy planety jak i naszego kraju; ale konkretnie, jak wygląda sytuacja "kardiologiczna" Polski na tle świata?
Oglądnie mówiąc... niezbyt dobrze. Około 50 proc. zgonów w naszym kraju wynika z chorób układu krążenia. W roku 2001 przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 70,2 lat, a kobiet 78,4 lat. Co prawda w ostatnich dziesięciu latach długość życia mężczyzny zwiększyła się o około cztery lata, a kobiet o trzy lata, jednak nadal w porównaniu z krajami Unii Europejskiej Polacy żyją przeciętnie o cztery i pół roku krócej. Umieralność z powodu chorób układu krążenia jest u nas zdecydowanie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Wśród mężczyzn wynosiła w 2001 roku około 550 na sto tysięcy, podczas gdy w Unii Europejskiej niespełna 300. Podobna różnica na niekorzyść Polski dotyczyła kobiet - odpowiednio 350 i 190/100 tys. Niestety, jest jeszcze coś gorszego, czego nie pokazują przytoczone liczby, mianowicie, co trzeci zgon z powodu chorób sercowo-naczyniowych wśród mężczyzn dotyczy osób w wieku poniżej 65. roku życia.
Wynika to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta