Rzeczpospolita Czytelników; 24.09.2004 r.
Tydzień zamówień publicznych
- Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych
- Czytaj też m.in. - relacje z poprzednich dyżurów
Publikujemy drugą część relacji z wtorkowego dyżuru eksperckiego. Na pytania dotyczące zamówień publicznych odpowiadała Agata Mikołajczyk, radca prawny, arbiter i zastępca dyrektora Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie m.st. Warszawy.
Czy zamówienie dodatkowe należy traktować jako zupełnie nowe zamówienie i, co się z tym wiąże, trzeba przygotowywać całą dokumentację? Jeśli tak, to czy można w umowie zawrzeć zapis odsyłający do umowy wiodącej (np. "pozostałe warunki takie jak w umowie wiodącej")?
Zamówienie dodatkowe jest oczywiście zupełnie odrębnym zamówieniem, dlatego trzeba przeprowadzić od nowa całe postępowanie, spełniając wszystkie wymogi formalne. Nie ma jednak przeciwwskazań, by uprościć sobie nieco zadanie i zamieścić odesłanie do umowy wiodącej, oczywiście jeśli jej postanowienia są adekwatne do udzielanego zamówienia dodatkowego.
Czy można opisać przedmiot zamówienia, wymagając wyższych standardów niż normy zharmonizowane?
Generalną zasadą wynikającą z art. 30 ust. 1 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta