Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocean - przestrzeń niezbadana

24 września 2004 | Nauka i Technika | MR
źródło: Nieznane

Rozmowa z dr. Robertem Ballardem, archeologiem podwodnym, odkrywcą wraku "Titanica"

Ocean - przestrzeń niezbadana

FOT. PIOTR KOWALCZYK

Najazd Amerykanów na Irak zrujnował pana podwodne archeologiczne projekty badawcze. Nad Morzem Czarnym pana już nie chcą, na wody Egiptu nie wpuszczają. Czy dlatego wrócił pan do "Titanica"?

ROBERT BALLARD: Narasta nienawiść do Amerykanów i muszę, niestety, zrezygnować z badań w pobliżu państw islamu. Nie mogę narażać ludzi, którzy są ze mną na statku badawczym. Szkoda, bo odnaleźliśmy już dwa przepiękne fenickie wraki u wybrzeży Egiptu.

Na "Titanica" wróciłem w czerwcu tego roku, ponieważ chcieliśmy sprawdzić, co zmieniło się w nim od czasu jego odnalezienia w 1985 r. Dysponujemy dziś innymi narzędziami. Rozwinęła się technologia transmisji obrazu na żywo z głębokości 3700 m na statek, a następnie przez satelity do różnych miejsc na Ziemi.

Kamery naszych zdalnie sterowanych robotów Argo i Herculesa robią zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Ekrany plazmowe na statku pokazują wyraźny obraz. Zobaczyliśmy wiele nowych szczegółów, niestety, także ogromne zniszczenia, jakie zrobiły łodzie podwodne lądujące na pokładzie "Titanica": strącone bocianie gniazdo, rozbitą kajutę pierwszego oficera, dowody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3339

Spis treści
Zamów abonament