Nadzieje większe niż efekt
Nadzieje większe niż efekt
Nawet najbardziej profesjonalnie przeprowadzone badania kliniczne leków mogą być ryzykowne dla pacjenta. Istotą badania jest przecież ustalenie, czy takie ryzyko istnieje.
Chociaż pacjenci uczestniczą w badaniach dobrowolnie i są informowani o ryzyku, sponsor i badacz powinni ponosić odpowiedzialność za szkody na ich zdrowiu związane z badaniem.
Trzeba więc jasno uregulować zaniedbaną kwestię należnych poszkodowanemu świadczeń, w tym uprawnień wynikających z ubezpieczenia. Nowelizacja prawa farmaceutycznego wzbudziła nadzieje na takie nowoczesne i zgodne z prawem unijnym unormowanie badań klinicznych. Niestety, powstała regulacja niewolna od błędów, a na dodatek niepełna, utrzymano bowiem w mocy stare przepisy o eksperymencie medycznym.
Wielość źródeł prawa
Zakres ubezpieczenia dotyczącego szkód wyrządzonych w związku z prowadzeniem badania nie jest dobrze uregulowany. Istnieje kilka źródeł prawa, które mają tu zastosowanie. Są to:
- zmienione w kwietniu tego roku prawo farmaceutyczne (art. 37b ust. 3 w związku z ust. 2 pkt 6; dalej: PF),
- wydane na jego podstawie, znowelizowane 30 kwietnia tego roku rozporządzenie ministra finansów o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta