Bez zgody Orlenu nie da rady
Bez zgody Orlenu nie da rady
Skarb państwa chce za wszelką cenę przejąć kontrolę nad firmą Naftoport. Nie zrobi tego bez pomocy jej głównego udziałowca - PKN Orlen, ale może mieć problemy z uzyskaniem poparcia akcjonariuszy koncernu.
O zmianie układu właścicielskiego w spółce Naftoport niemal od początku swojej kadencji mówi minister skarbu Jacek Socha. Wczoraj podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu wiceminister Dariusz Marzec zapowiedział, że Naftoport będzie tematem numer jeden w rozmowach MSP z nowym zarządem Orlenu (cztery dni temu powołano nowego prezesa Orlenu, a wkrótce nastąpią kolejne zmiany w zarządzie).
PKN Orlen, który jest największym producentem paliw w kraju, ma też najwięcej (49 proc.) udziałów w Naftoporcie, choć z jego możliwości przeładunkowych w ostatnich dwóch latach w ogóle nie korzysta. Dla koncernu gdańska spółka ma jednak strategiczne znaczenie - umożliwia szybką dostawę tankowcami ropy w przypadku zakłóceń w transporcie rurociągiem Przyjaźń.
Drugi polski producent paliw - Grupa Lotos (dawniej Rafineria Gdańska) wykorzystuje Naftoport do eksportu swoich paliw (351 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta