Kino - premiery
Mój Nikifor ****
Polska, reż. Krzysztof Krauze, wyk. Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk, Lucyna Malec, Jerzy Gudejko, Artur Steranko, Marian Dziędziel
Kameralna opowieść o ostatnich latach Nikifora, genialnego malarza prymitywisty, upośledzonego Łemka, żyjącego w Krynicy. Krzysztof Krauze nie próbuje jednak przeniknąć tajemnicy warsztatu artysty samouka, nie ma też zamiaru przenicowywać jego wewnętrznego świata. Przygląda mu się z boku, z nieskrywaną sympatią.
Nikifora oglądamy na ekranie oczami sanatoryjnego plastyka, odpowiedzialnego za tzw. propagandę wizualną, Mariana Włosińskiego, który zaopiekował się malarzem właściwie wbrew własnej woli. To Nikifor go wybrał, zjawiając się w 1960 r. w jego pracowni. - Tu będzie malowała - powiedział niewyraźnie (miał wrodzoną wadę wymowy) i został.
Swiat Nikifora toczy się innymi torami niż ten, który go otacza (C) BEST FILM Włosiński, początkowo niemal zazdrosny o jego artystyczne sukcesy i gardzący utalentowanym kaleką, z czasem całkowicie mu się poświęcił. Stał się jego prawnym opiekunem, wyrobił mu metrykę i dowód osobisty. Porzucił własną twórczość, zrezygnował z wyjazdu do Krakowa, gdzie miał objąć prestiżowe stanowisko. Zapłacił za to rozbiciem własnej rodziny. Z filmu nie dowiemy się, dlaczego to wszystko robił. Jego zachowanie, choć niezwykle szlachetne, wydaje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta