Z jakim prawem
- Nowe mieszkanie od spółdzielni
- Mieszkanie spółdzielcze z drugiej ręki
- Problemy spółdzielców - przekształcenia praw lokatorskich na własnościowe
- Mieszkanie wyodrębnione
Spółdzielcą możemy zostać świadomie - wstępując do spółdzielni i budując z nią mieszkanie. Ale możemy też uzyskać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, kupując mieszkanie na wolnym rynku, otrzymując je w drodze darowizny lub w spadku.
Zajmując spółdzielczy lokal, możemy dysponować w stosunku do niego różnym prawem:
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - jest to ograniczone prawo rzeczowe, jednak ostatnie zmiany przepisów wzmocniły je znacznie, przybliżając jego cechy do prawa własności. Dlatego wolny rynek nie różnicuje ceny własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu i prawa własności. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu jest prawem zbywalnym i dziedzicznym;
- lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu - jest ono znacznie bardziej ograniczonym prawem niż prawo własnościowe, jest niezbywalne i nie można go odziedziczyć, na dodatek występuje w dwóch wersjach:
- "stare" lokatorskie prawo do lokalu, które może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta