Komplikowanie partnerstwa publiczno-prywatnego
Komplikowanie partnerstwa publiczno-prywatnego
RYS. ROCH FOROWICZ
HENRYKA BOCHNIARZ
Stan infrastruktury gospodarczej jest jednym z podstawowych kryteriów poziomu rozwoju gospodarczego kraju. W Polsce ogranicza możliwości rozwoju gospodarki, zniechęca do inwestowania.
Infrastruktura jest dobrem publicznym i finansowanie jej rozwoju tradycyjnie przypisane jest państwu i samorządom lokalnym. W warunkach wysokiego deficytu budżetowego realizacja tego zadania jest ograniczana do minimum przez władze centralne, a także przez władze samorządowe (z budżetu państwa na infrastrukturę przeznacza się 0,9 proc. ogółu wydatków).
Zasadnicze pytania
Wobec bardzo dużego niedoboru inwestycji o charakterze infrastrukturalnym i ograniczonych środków na ich realizację z tradycyjnych źródeł partnerstwo publiczno-prywatne (dalej: PPP) może się stać najlepszym sposobem na rozwój infrastruktury. Mobilizuje bowiem fundusze na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, daje szansę na lepszą jakość usług dzięki transferowi technologii z sektora prywatnego do sektora publicznego, dzięki wymianie doświadczeń, a także dzięki efektowi konkurencji, ogranicza zadania własne administracji centralnej i lokalnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta