Opinie - komentarze
Opinie - komentarze
Częściowe wsparcie dla obniżki podatków
Komentarz redakcyjny
Włoski minister finansów Domenico Siniscalco może być zadowolony przed spotkaniem w Brukseli z kolegami z Unii. Będzie z nimi omawiał przyszłość paktu stabilizacji i wzrostu umożliwiającego kontrolę finansów państw. Z poparciem Gianfranco Finiego, umacniającego się wicepremiera i przywódcy konserwatywnego SN, Siniscalco uratował swój kraj przed poważnym naruszeniem kryterium paktu o deficycie finansów publicznych. Wcześniej premier Silvio Berlusconi zdecydował o odroczeniu z 2005 do 2006 r. obniżki podatków. Nie znajdowała ona pokrycia w finansach, a skorzystaliby z niej najlepiej zarabiający. (...).
Ustępstwo premiera w polityce podatkowej nie przybliża jednak Włoch do rozwiązania zasadniczego problemu fiskalnego. Gospodarka Włoch obudziła się w tym roku po zastoju w latach 2002 - 2003. Tydzień temu MFW obniżył jednak prognozę na 2005 r. do 1,7 proc. (z 1,9 proc. PKB) i ostrzegł, że deficyt może przekroczyć kryterium z Maastricht. W październiku Komisja Europejska zakładała deficyt 3 proc. w tym roku, a przy braku działań naprawczych 3,6 w 2006 r. Komisja oceniła dług Włoch na 106 proc. PKB, to znaczy, że tylko Grecy mają gorszy wynik. Te liczby wymuszają strategię fiskalną, która zrównoważy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta