Zasada pośredniej skuteczności
Zasada pośredniej skuteczności
KATARZYNA CZYŻEWSKA
Obowiązek współdziałania w celu osiągnięcia celów wspólnotowych oznacza dla sądów obowiązek interpretowania prawa krajowego w świetle norm wspólnotowych, aby zapewnić im moc wiążącą w prawie krajowym.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) tworząc zasadę bezpośredniego skutku (patrz tekst tej autorki "Gdy przepisy są precyzyjne i bezwarunkowe" , "Rz" z 17 XI - dopisek redakcji) umożliwił skorzystanie z integracji również obywatelom tych państw, które niewystarczająco solidnie potraktowały obowiązek dostosowania prawa krajowego do wspólnotowego. Jednak nie każda norma tamtego prawa może być bezpośrednio skuteczna, co nie zmienia faktu, że ktoś może mieć potrzebę powołania się właśnie na taki "nieskuteczny bezpośrednio" przepis. Wtedy z pomocą może przyjść inne narzędzie prawne, nazwane przez ETS zasadą pośredniego skutku (pośrednia skuteczność) przepisów wspólnotowych.
Po raz pierwszy o zasadzie tej ETS wypowiedział się w sprawach Sabine von Colson and Elisabeth Kamann v Land Nordrhein-Westfalen (nr 14/83) oraz Dorit Hartz v Deutsche Tradax GmbH (nr 79/83); przedmiotem obu były przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta