Billingi na specjalnych prawach
Billingi na specjalnych prawach
Żądanie od operatora wydania billingów, które miałyby prowadzić do identyfikacji informatorów dziennikarzy, jest prawnie niedopuszczalne.
Ustawodawca docenia doniosłą rolę tajemnicy dziennikarskiej dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa (nie chodzi tu przecież o prostą ochronę interesu mediów) i dlatego obejmuje ją parasolem ochronnym w postępowaniu karnym, zakazując przesłuchiwania osób obowiązanych do zachowania tajemnicy dziennikarskiej co do faktów nią objętych. Zakaz ten jest jednak względny, bo może być uchylony, ale tylko przez sąd, i jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczności objętych tajemnicą dziennikarską nie da się ustalić na podstawie innego dowodu (art. 180 § 2 k.p.k. ). Jest to tzw. prawo słabe. Ale jest i twarde.
Otóż nawet gdyby wskazane kryteria materializowały się, to gdy tajemnica dotyczy identyfikacji osób udzielających informacji, jeśli zastrzegły one nieujawnianie swych danych, tajemnica dziennikarska ma charakter bezwzględny. Jeśli więc toczy się postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa z art. 241 § 1 k.k. (publiczne rozpowszechnianie bez wymaganego zezwolenia wiadomości z postępowania przygotowawczego), to w celu ustalenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta