Kronikarz zmierzchu
90-lecie Juliana Stryjkowskiego
Kronikarz zmierzchu
Julian Stryjkowski jest bohaterem kilku anegdot, które z upodobaniem lubią powtarzać jego przyjaciele i bliżsi znajomi. Jedna z nich dotyczy wieku pisarza. -- Ile pan ma lat? -- zdarzało się nieraz usłyszeć Stryjkowskiemu od czytelników, ciekawych tego, nie skrywanego przecież, faktu biograficznego. -- Tyle, co wszyscy -- z satysfakcją z udanego dowcipu nieodmiennie odpowiada autor "Echa".
Życie pisarza obfitowało w wydarzenia, które stały się częścią historii naszego stulecia. Był uczniem drugiej klasy szkoły powszechnej, gdy przez rodzinny Stryj -- miasto przyfrontowe pierwszej wojny światowej -- na zachód ciągnęły tabory Kozaków. Doświadczenia dziewięcioletniego chłopca i klimat tamtego czasu po latach posłużyły mu jako budulec powieści "Austeria". Jako dojrzały człowiek przeżył drugą wojnę: jej wybuch zastał Stryjkowskiego w Warszawie, wkrótce czekała go piesza ucieczka na wschód, powrót do Lwowa pod sowiecką okupacją i jeszcze jedna pośpieszna ucieczka w głąb Związku Sowieckiego w obawie przed wkraczającymi do miasta hitlerowcami. Garść tych faktów brzmi krócej niż oszczędny w słowa telegram. Wypełniają je zdarzenia dramatyczne i fascynujące, burzliwe i piękne. Układają się w charakterystyczny los mieszkańca tej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta