Kto rozsądzi spór
Ministerstwo Finansów kontra NBP
Kto rozsądzi spór
Jerzy Pilczyński
W stosunkach między Narodowym Bankiem Polskim a Ministerstwem Finansów spór goni spór. Ostatnio Ministerstwo Finansów próbowało wezwać na pomoc w tej wojnie Sejm. Wiadomo, że rząd dysponuje w Izbie większością koalicyjną. Czy Sejm powinien jednak angażować się w bieżącą politykę finansową? Czy może usprawiedliwiać to wykonywaniem swej funkcji kontrolnej? Wśród posłów i w gremiach sejmowych istnieją spore wątpliwości, czy nie narażałoby to Sejmu na złamanie reguł wynikających z zasady trójpodziału władz.
Sejm jak Salomon
Kontrowersje między rządem a bankiem centralnym nie są w państwach demokratycznych czymś nadzwyczajnym. Na ogół jednak szczegółowe informacje na ten temat w małym stopniu przenikają do opinii publicznej, w myśl zasady, że pieniądz najlepiej płynie po cichu. Na 46. posiedzeniu Sejm uchwalił rezolucję wzywającą prezesa NBP i rząd do podjęcia natychmiastowych wspólnych działań zmierzających do rozwiązywania problemów długu publicznego oraz obniżania kosztów jego obsługi.
W ten sposób Sejm wyraził swe zaniepokojenie tym, że te same fakty bywają inaczej interpretowane przez rząd, inaczej przez NBP. Co więcej, wyciąga się z nich odmienne wnioski....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta