Dzierżawa czy podatek
Prywatyzacja bez prywatyzacji
Dzierżawa czy podatek
Przedsiębiorstwa, które dysponują wolną powierzchnią, preferują jej dzierżawę, a nie sprzedaż, co jest odwróceniem tendencji sprzed dwóch lat. Zdaniem dyrektora ekonomicznego Fabryki Podzespołów Radiowych Elwa w Warszawie, Wojciecha Kubiaka, mają dzięki temu stałe i pewne dochody, a nie jednorazowe.
Mogą je przeznaczyć na różne cele. Prezes zarządu Business Centre Club, Marek Goliszewski jest przekonany, co wynika z jego częstych kontaktów z zakładami, że są one "przejadane", bo przedsiębiorstwa wykorzystują je zazwyczaj na pensje i inne świadczenia socjalne, np. utrzymanie bloków zakładowych. Sprzyja to, jak uważa, niechęci załogi do jakichkolwiek przekształceń i działań usprawniających funkcjonowanie zakładu. W tej sytuacji tylko nieliczne firmy decydują się na odnowienie i rozwój produkcji. Tak jest np. w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym Elzam SA w Elblągu.
Na nowe miejsca pracy
Według głównego specjalisty ds. restrukturyzacji PPU Elzam SA, Stanisława Stołowego, ich przypadek jest nietypowy. -- Mimo przesłanek za likwidacją firmy, podjęliśmy próbę odtworzenia produkcji, co nam się udało -- stwierdza. Dysponowali tylko czynszem dzierżawnym, ponad 1500 pracownikami i początkowo 3 proc. majątku fabryki, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta