Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska małorolna

27 kwietnia 1995 | Ekonomia | MK

Krajobraz po spisie

Polska małorolna

GUS opublikował wyniki spisu rolnego przeprowadzonego 1-10 lipca ubr. według stanu o północy 30 czerwca. Dla uzyskania pełnego obrazu wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej wykorzystano sprawozdania statystyczne z gospodarstw państwowych, spółdzielczych i spółek oraz wyniki spisu przeprowadzonego metodą reprezentacyjną w gospodarstwach indywidualnych.

Spisem objęto 206 tys. wybranych losowo gospodarstw indywidualnych, 1 proc. działek o pow. od 0, 1 do 1 ha na terenie wylosowanych obwodów spisowych oraz wszystkie gospodarstwa indywidualne o pow. użytków rolnych powyżej 50 ha. Spis pozwolił na ustalenie liczby gospodarstw indywidualnych -- 2029, 8 tys. , w tym 3, 4 tys. należało do zakonów, kongregacji kościelnych, spółek cywilnych i jawnych.

Użytkownicy gruntów

Na całym obszarze zmniejszył się w ostatnich pięciu latach udział gruntów rolnych z 14387, 8 tys. ha do 14300, 1 tys. ha i nieznacznie łąk, a wzrósł udział sadów, pastwisk, lasów i pozostałych gruntów oraz nieużytków. Pod względem własności użytkowania w ogólnej powierzchni 31268, 5 tys. ha sektor prywatny gospodaruje na 19078, 6 tys. ha (w tym gospodarstwa indywidualnie 17282, 5 tys. ha i spółdzielnie produkcji rolniczej 633, 4 tys. ha) , a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 466

Spis treści
Zamów abonament