Papiery wartościowe pod specjalnym nadzorem
Papiery wartościowe pod specjalnym nadzorem
Joanna Kwiek-Pietrzykowska
Komisja Papierów Wartościowych ma ogromną władzę nad podmiotami uczestniczącymi w publicznym obrocie papierami wartościowymi i może stosować kary do 5 mld starych złotych, co niekiedy równa się lub przekracza kapitał zakładowy małego przedsiębiorstwa maklerskiego.
Nadzór i problemy jurysdykcji w rozstrzyganiu sporów w publicznym obrocie papierami wartościowymi były tematem seminarium zorganizowanego przez Uniwersytet Śląski, Bank Śląski, Zespoły Maklerskie przy Związku Banków Polskich i Dom Maklerski Penetrator. W dyskusji o celowości powołania sądu papierów wartościowych, podobnego do Sądu Antymonopolowego, który miałby działać w systemie sądów powszechnych, głosy były podzielone.
Rzecznikiem powołania specjalnego sądu jest prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu Śląskiego, który swe argumenty przedstawił w wywiadzie opublikowanym w "Rz" 6 kwietnia. Zwrócił uwagę, że środki zaskarżania decyzji KPW są niewystarczające. Ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z 1991 r. (Dz. U. nr 35, poz. 155) znowelizowana w grudniu 1993 r. powierza jej zarówno bardzo szerokie kompetencje o charakterze policyjno-nadzorczym, jak i orzecznictwo. Sędzia sądzi więc we własnej sprawie. Spory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta