Chory z ochroną
Od tej daty ochrona ta obejmuje natomiast maksymalnie okres zasiłkowy i pierwsze 3 miesiące pobierania przez zatrudnionego świadczenia rehabilitacyjnego.
Takie zmiany do kodeksu pracy wprowadziła nowelizacja z 17 grudnia 2004 r. (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 71). Jak pokazuje praktyka, firmy często mają problemy z prawidłowym ustaleniem długości tego okresu ochronnego.
- Jestem kadrowcem w spółce z o.o. z 34-osobową załogą. Prezes kazał mi zwolnić natychmiast, bez wypowiedzenia pracownika, który przebywał na zasiłku chorobowym od 27 czerwca 2004 r. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy w trybie art. 53 § 1 lit. b kodeksu pracy z powodu wyczerpania 6-miesięcznego okresu zasiłkowego i świadectwo pracy wysłałem mu pocztą. Z tego ostatniego wynika, że był on u nas zatrudniony od 10 czerwca 1986 r. do 27 grudnia 2004 r. Ten jednak poinformował mnie, że 1 stycznia lekarz orzecznik ZUS przedłużył mu okres zasiłkowy o dalsze 3 miesiące. Jego zdaniem nie można go zwolnić również podczas owego przedłużonego okresu zasiłkowego. Grozi sądem. Nic z tego nie rozumiem. Skoro przedłużenie okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta