Trudne powroty
A powroty takie wcale nie są łatwe. Przede wszystkim dlatego, że regulacje na ten temat są lapidarne i niewystarczające. Nie sposób zatem poradzić przedsiębiorcy, co ma zrobić, gdy posadę pracownicy wracającej z urlopu wychowawczego zajął już ktoś inny. Albo też, jaką pensję musi ona dostać: tę samą czy może niższą?
PO REDUKCJACH GRUPOWYCHZakład ma obowiązek ponownego zatrudnienia byłego pracownika, którego wcześniej zwolnił w ramach redukcji grupowych. Mówi o tym art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 213, poz. 2081 ze zm.; dalej: uzg). Zgodnie z tym przepisem pracodawca musi to uczynić w ciągu 15 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że zainteresowany zgłosi chęć powrotu w ciągu roku, a firma będzie werbować personel w tej samej grupie zawodowej. Od 1 stycznia ubiegłego roku przywilej taki nie służy już tym, którzy odeszli w wyniku indywidualnego zwolnienia z przyczyn niedotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta