Nieszablonowy zabójca
Prof. Lech Poloński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu obala powszechne wśród lekarzy przekonanie‚ zgodnie z którym po przebytym ataku serca należy zmienić dotychczasowy styl życia. Według niego spora jest już grupa chorych‚ którzy wracają po tym do normalnej‚ pełnej aktywności. - Jeżeli taka osoba bardzo wcześnie trafi do ośrodka‚ który będzie ją skutecznie leczył‚ to skutki zawału mogą być zupełnie niezauważalne. Tu nie ma szablonu. Na pewno jednak trzeba przebywać pod stałą kontrolą lekarską i praktycznie do końca życia przyjmować leki. Ważne jest również modyfikowanie‚ czyli ograniczanie wpływu tzw. czynników ryzyka - mówi.
Należą do nich: wysokie stężenie cholesterolu w naczyniach krwionośnych (który - choć potrzebny organizmowi - może odkładać się w tętnicach‚ blokując tym samym swobodny przepływ krwi i prowadząc do choroby wieńcowej)‚ nadciśnienie tętnicze‚ stres‚ wiek‚ otyłość‚ palenie tytoniu‚ skłonności genetyczne.
Masz zawałCharakterystycznym objawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta