Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Nowy pracodawca może w trakcie roku ochronnego wypowiedzieć pracownikom warunki pracy obowiązujące w starym zakładzie, jeśli skutek wypowiedzenia nastąpi już po upływie tego roku - to istota uchwały 7-osobowego składu Sądu Najwyższego z 8 lutego 2005 r. (I PZP 9/04).
Art. 23 1 § 1 k.p. stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Z kolei art. 241 8 § 1 k.p. określa, że w okresie jednego roku od przejścia zakładu (lub jego części) na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem.
Powód był takim przejętym pracownikiem. Okres ochronny kończył się z upływem maja 2003 r. Tymczasem pismem z 18 lutego 2003 r. nowy pracodawca wypowiedział mu warunki płacy, ze skutkiem właśnie na 31 maja.
Dla powoda miało to zasadnicze znaczenie. Wypowiedzenie odbierało mu m.in. nagrodę jubileuszową gwarantowaną układem zbiorowym w starym zakładzie, którą nabywał w sierpniu. Gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta