Skrócenie kadencji Sejmu wbrew posłom
Możliwość skrócenia kadencji Sejmu wiąże się także z trybem powoływania rządu. Tu jednak sprawa jest od strony prawnej znacznie bardziej skomplikowana.
Konstytucja z 1997 r. przewiduje, że swoistą karą spadającą na Sejm za odmowę udzielenia wotum zaufania nowo tworzonemu rządowi, mimo podjęcia w tym celu trzykrotnej próby, jest skrócenie kadencji parlamentu przez prezydenta i zarządzenie przez niego przedterminowych wyborów powszechnych. Także w tym wypadku Senat dzieli los Sejmu. Możliwość ta pojawia się zarówno wtedy, gdy po przeprowadzonych wyborach i podaniu się rządu do dymisji nie udaje się powołanie nowej Rady Ministrów, jaki i wówczas, gdy urzędujący już premier wraz z rządem ustąpi, a prezydent jego dymisję przyjmie. Obecnie mamy premiera i rząd, jedynie więc ich dymisja mogłaby otworzyć drogę do uruchomienia przewidywanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta