Trzynastki z wieloma niewiadomymi
Powodem wątpliwości są: podjęta w lipcu 2003 r. uchwała Sądu Najwyższego oraz ostatnia nowelizacja ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (dalej: udwr).
DLA TYCH, KTÓRZY FAKTYCZNIE PRACOWALIZgodnie z art. 2 ust. 1 udwr pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Istnieją wątpliwości, jak rozumieć warunek przepracowania roku kalendarzowego. W dotychczasowej praktyce "przepracowanie" utożsamiano z okresem pozostawania w stosunku pracy, a nie efektywnego świadczenia pracy. Pogląd taki był również prezentowany w literaturze prawa pracy. Problem rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSN 2004, z. 2, poz. 26), zgodnie z którą warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Moim zdaniem stanowisko to jest trafne, za czym przemawia porównanie kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta