Eutanazja stanęła w naszych drzwiach
Jako społeczeństwo coraz bardziej się laicyzujemy. To oczywiste. Coraz czynniej bierzemy też udział w walce między tradycyjnymi, czyli utrwalonymi od wieków, zasadami etycznymi, na których opiera się zachodnia cywilizacja, a czymś nowym, o czym jeszcze nie wiadomo, do jakich konsekwencji może doprowadzić. Eutanazja jest w tej walce, obok pomysłów na klonowanie, najdrastyczniejszym pomysłem.
Jakość życia i nonsens śmierciŚmierć na życzenie została zalegalizowana w 2000 roku w Holandii, gdzie wcześniej przez lata była praktykowana, dwa lata później w Belgii; były próby jej wprowadzenia na terytorium Australii i w stanie Oregon w USA. W ten sposób w naszym kręgu cywilizacyjnym została zakwestionowana podstawowa wartość, dobro nieporównywalne z niczym - życie. Prawnie zgodzono się na złamanie zasady: nie zabijaj. Ta norma moralna kojarzona z dekalogiem, choć ukształtowana religijnie, nie ma wyłącznie takiego - jeszcze ściślej judeochrześcijańskiego - charakteru. Jest ogólną normą kulturową, która zabrania zabijać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta