Spotkamy się w sądzie
Najczęściej pracodawca czy pracownik, którzy zdecydowali się na skierowanie sprawy do sądu, korzystają z pomocy odpowiednich fachowców: adwokatów, radców prawnych itd. Ci wyręczają ich w sporządzeniu pozwu i innych pism procesowych, wysyłają je do odpowiedniego sądu oraz dalej prowadzą sporną sprawę. Warto znać jednak podstawowe zasady postępowania przed sądami pracy.
GDZIE I Z JAKIM SPOREMSprawy z zakresu prawa pracy rozpoznają w pierwszej instancji sądy pracy będące odrębnymi jednostkami organizacyjnymi sądów rejonowych lub sądy pracy i ubezpieczeń społecznych - jako odrębne komórki sądów okręgowych.
Nie we wszystkich kwestiach dotyczących zatrudnienia można się jednak zwrócić do sądów pracy. W świetle art. 476 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) spory z zakresu prawa pracy dzielą się na sprawy: - o roszczenia ze stosunku pracy lub z nimi związane - konflikty powstałe na tle wzajemnych praw i obowiązków stron stosunku pracy, np. o wypłatę wynagrodzenia, o sprostowanie świadectwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta