Pracownik - najsłabsze ogniwo
Statystyki incydentów w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego pokazują, że największe zagrożenie stanowią w danej instytucji jej pracownicy.
Czynnik ludzkiMotywacją do naruszenia ochrony informacji może być podjęcie przez pracownika działań zorientowanych na zdobycie konkretnych informacji dla nieupoważnionego zamawiającego, który operuje argumentem korzyści materialnej albo wykorzystuje podatność na przełamanie obowiązku ochrony. W tych warunkach weryfikacja zdolności do zachowania tajemnic powinna być równie istotnym składnikiem budowania systemu bezpieczeństwa, jak inwestycje w ochronę fizyczną czy w systemy teleinformatyczne. Warunkiem osiągnięcia stanu bezpieczeństwa informacyjnego jest zatrudnianie nie tylko osób mających wiedzę fachową, ale także osób, których działalność nie daje podstaw do stosowania wobec nich szantażu lub nacisku.
W polskim systemie prawnym jedynie ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych wprowadziła procedurę postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta