Rabaty i zwroty zmniejszają obrót
Cena towaru wykazana na fakturze handlowej otrzymanej od kontrahenta lub wystawionej przez podatnika może podlegać korekcie. Jej przyczyną mogą być: - zdarzenia zaistniałe po wystawieniu faktury (np. udzielenie lub uzyskanie rabatu bądź zwrot towaru), - błędy występujące już w momencie wystawienia faktury (np. przyjęcie błędnej ceny).
Z korektą obrotu mamy do czynienia również przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Podatnicy najczęściej mają wątpliwości, kiedy (w której deklaracji) rozliczyć zwrot towaru lub uzyskanie rabatu oraz według jakiego kursu przeliczyć kwotę korygowanego podatku.
KOREKTA PO RABACIEZgodnie z art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić (powiększona o określone elementy kalkulacyjne). Nie obejmuje ona rabatów za zapłatę z góry, jak również opustów i zwrotów kwot z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta