Jest obrót, choć nie ma zapłaty
Pod rządami starej ustawy o VAT z 1993 r. nie ulegało wątpliwości, że umowa użyczenia w ogóle nie podlega opodatkowaniu. Wynikało to wprost z art. 3 ust. 1 pkt 1a, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosowało się do wydania towarów na podstawie umowy użyczenia.
W nowej ustawie o VAT już nie ma takiego zastrzeżenia. Ale nie oznacza to, że każde użyczenie automatycznie będzie objęte VAT.
VAT OD CZYNNOŚCI NIEODPŁATNYCHZasadą jest bowiem, że opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności nieodpłatne są opodatkowane tylko przy spełnieniu ściśle określonych warunków.
I tak zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia jest uznawane za dostawę towarów, jeżeli następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Z art. 8 ust. 2 wynika z kolei, że nieodpłatne świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta