Ekstradycja na trzy sposoby
Dotychczasowa skuteczność ekstradycji nie jest imponująca. Stwierdzenie to jednak nie dziwi, kiedy się uwzględni z jednej strony wiele nierozwiązanych problemów leżących u podstaw tej instytucji, a z drugiej - tak ukształtowaną procedurę ekstradycyjną (zwłaszcza w niektórych krajach), że stwarza ona duże możliwości zastopowania jej przez doświadczonych adwokatów na różnych etapach.
Stosunki umowneWydawanie podejrzanych (oskarżonych) i skazanych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi odbywało się dotychczas w ramach tzw. stosunków umownych, tj. na podstawie dwustronnego traktatu. Obecnie obowiązująca umowa między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji została podpisana 10 lipca 1996 r. w Waszyngtonie (Dz. U. z 1999 r. nr 93, poz. 1066).
W obecnej dyskusji wspomina się o obywatelstwie Edwarda Mazura. Kwestia obywatelstwa oskarżonego (bądź skazanego), o wydanie którego wystąpiło obce państwo, jest jednym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta