Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tracą niezależni eksporterzy

21 marca 2005 | Ekonomia | SB

Silny złoty mniej szkodzi firmom działającym w ramach międzynarodowych koncernów Tracą niezależni eksporterzy Z niedowierzaniem czytam opinie części ekonomistów, którzy twierdzą, że poziom kursu złotego ma niewielkie znaczenie dla polskiego eksportu i gospodarki. Rzeczywiście tak jest, ale głównie w przypadku firm działających w strukturach międzynarodowych koncernów. Dla niezależnych eksporterów silny złoty jest bardzo niekorzystny.

Wielu ekonomistów, posługując się danymi statystycznymi z ostatnich lat i ostatnich miesięcy, dowodzi, że bez względu na poziom kursu złotego polski eksport dynamicznie rośnie. Rzeczywiście, sprzedaż za granicę rośnie, również dzięki otwarciu rynków unijnych w ubiegłym roku. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Sprzedaż rynkowa i nierynkowa

Po pierwsze, eksport eksportowi nierówny. Dla mnie najważniejszy jest jego podział na eksport rynkowy i nierynkowy. Znaczenie pierwszej z tych kategorii jest oczywiste, na drugą składa się natomiast ta część sprzedaży zagranicznej, której zasady rynkowe dotyczą w niewielkim stopniu albo nie dotyczą w ogóle. Są to na przykład wyroby produkowane w Polsce przez spółki córki zagranicznych firm, a następnie sprzedawane spółkom matkom w ramach międzynarodowej struktury całego koncernu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3487

Spis treści
Zamów abonament