Ciężar historii, nadzieja braterstwa
Od dawna już mówiono o Janie Pawle II, że uczynił więcej dla poprawy stosunków chrześcijańsko-żydowskich niż jakikolwiek inny papież, a nawet niż wszyscy inni papieże razem wzięci. Ks. Michał Czajkowski nazwał Jana Pawła II ostatnio żartobliwie Papa Judeaorum, choć oczywiście podkreślił, że polski papież był nowatorem również w wielu innych dziedzinach. Za Jego pontyfikatu rozwijał się i pogłębiał szczególnie ciekawy fragment całokształtu relacji między chrześcijanami a Żydami, a mianowicie chrześcijańsko-żydowski dialog międzyreligijny.
Rola doświadczeń młodościJan Paweł II działał słowem, gestem, zachowaniem. A właściwie całym swoim życiem. Jego doświadczenia życiowe były zupełnie niepodobne do doświadczeń poprzednich papieży. Należą do nich nie tylko polskość, przeżycie wojny i władzy komunistów, ale również bliskie związki z Żydami. W Wadowicach dorastał wśród Żydów, siedział w ławce z kolegą Józkiem Bielensztokiem, który dziś wspomina papieża w Izraelu, grał w teatrze z koleżanką Ginką Beer, która wyjechała do Izraela z powodu antysemityzmu, a potem mogła zaświadczyć, że "Lolek" Wojtyła i Jego ojciec byli o tyle wyjątkowi, że nie okazywali im "nigdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta