ROZLICZENIE IMPORTU, REFAKTURY I PROBLEMY Z UŻYTKOWANIEM WIECZYSTYM
WOJCIECH KOTALA, KONSULTANT W ZESPOLE VAT FIRMY DELOITTE
REFUNDOWANIE KOSZTÓWFirma podpisała umowę o refakturowaniu poniesionych kosztów podróży służbowej. Czy w stosunku do usług związanych z tą podróżą na refakturach można wykazywać stawki takie same jak przy ich zakupie, np. bilety lotnicze - 0 proc., ubezpieczenie podczas lotu - zwolnione? Czy do usług hotelowych zrealizowanych za granicą powinien być doliczony 7-proc. VAT? Firma refakturuje także tzw. diety, przysługujące za podróż zagraniczną, które jednak zostały potraktowane jako związane z usługą główną i dlatego są opodatkowane 22-proc. stawką VAT. Czy jest to prawidłowe?
Ani ustawa o VAT, ani przepisy wykonawcze nie rozstrzygają kwestii refakturowania usług w obrocie gospodarczym mimo że zostało ono uregulowane w VI dyrektywie UE. Zgodnie z art. 6 (4) VI dyrektywy, jeżeli podatnik działający we własnym imieniu, ale na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uważa się, że nabył iwyświadczył je samodzielnie. Ponadto w myśl art. 11 (A) (3) (c) VI dyrektywy podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot, które podatnik otrzymał od nabywcy i klienta jako zwrot kosztów poniesionych w imieniu i na rachunek tego ostatniego. Musi je jedynie odrębnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta