Rozdzielić się, ale co dalej?
Coraz mniej czasu pozostaje małżonkom wspólnie prowadzącym działalność na imię obojga na przekształcenie wspólnego wpisu w dwa odrębne. Ostateczny termin na dokonanie takiej zmiany upływa wraz z końcem tego roku. Wiele osób jednak obawia się tego rozdzielenia - głównie ze względu na skutki podatkowe. Status małżonków prowadzących firmę bez zawiązywania umowy spółki jest wciąż niejasny. Dotychczasowe zasady opodatkowania nie wynikały wprost z przepisów, lecz z przyjętej przez organy podatkowe praktyki (zwłaszcza jeśli chodzi o VAT). Czy będą one obowiązywać nadal? Po lekturze pisma Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów, opublikowanego w DOBREJ FIRMIE z 24 marca br., można mieć co do tegowątpliwości. Problem ten poruszaliśmy nieraz na łamach DOBREJ FIRMY. Zwracaliśmy się też do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości. Wciąż czekamy na odpowiedź, podobnie jak nasi czytelnicy, często już zniecierpliwieni całą tą sytuacją. Oto fragmenty listów, które w tej sprawie przyszły do naszej redakcji.
A.KOL. listy CZYTELNIKÓWDziękuję, że DF tak wiele uwagi poświeciła przekształceniu firm małżeńskich. Wraz z żoną prowadzimy taką firmę i właśnie zakończyliśmy proces przekształcenia. Myślę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta