Prawo nie wyznaczyło następcy
Zgodnie z art. 59 prawa bankowego (dalej: upb) na rachunku powierniczym (patrz: ramka) mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku (powiernikowi) - na podstawie odrębnej umowy - przez osobę trzecią (powierzający). Powierzający nie musi i zwykle nie jest stroną umowy rachunku powierniczego, chociaż to jego środki na nim się znajdują. Stronami tej umowy są bank i powiernik.
Interesów powierzających strzegą nadzwyczajne mechanizmy ochrony środków znajdujących się na rachunku powierniczym (dalej: rachunek), a precyzyjniej - wierzytelności pieniężnej przysługującej powiernikowi.
Jeśli bowiem przeciwko powiernikowi toczy się postępowanie egzekucyjne, to środki znajdujące się na rachunku nie podlegają zajęciu, a gdyby wobec niego była ogłoszona upadłość, to środki te wyłącza się z masy upadłości. Także w razie śmierci powiernika zgromadzone na rachunku kwoty nie wchodzą do spadku po nim.
Na pierwszy rzut oka to ostatnie rozwiązanie powinno cieszyć powierzających, bo nie będą musieli użerać się ze spadkobiercami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta