Rynek i rola państwa
Jaka konstytucja dla gospodarki
Rynek i rola państwa
Jerzy Pilczyński
Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego przyjęła już prawie dziewięćdziesiąt artykułów projektu konstytucji. Właściwie jest to najważniejsza część nowej ustawy zasadniczej, dotyczy bowiem praw i wolności obywatelskich oraz podstawowych zasad ustroju. Pozwala to na pierwsze oceny kierunku i dotychczasowych rezultatów prac konstytucyjnych. Takie oceny, rozbieżne zresztą w wielu kwestiach, formułuje się już w niektórych środowiskach.
Jako jedni z pierwszych głos zabrali przedsiębiorcy i menedżerowie. Dla nich istotne jest to, na ile tworzone obecnie podstawy ładu prawnego w państwie będą sprzyjały rozwojowi przedsiębiorczości i czy będą zachęcające dla obywateli do rozwijania aktywności gospodarczej i zawodowej, do oszczędzania oraz inwestowania.
Miód z dziegciem
Z tego punktu widzenia ocena nie wypada jednoznacznie. Niewątpliwie biznesmeni odnotowują z satysfakcją zawarte w rozdziale pierwszym gwarancje ochrony przez państwo prawa własności i prawa do dziedziczenia. Spełniony został też postulat środowisk właścicieli, że wywłaszczenie jest możliwe "jedynie na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem".
Satysfakcjonujące są sformułowania dotyczące swobody działalności gospodarczej. Jej ograniczenie -- stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta