Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze zło

18 maja 1995 | Kraj | EW

Mniejsze zło

Ewa Woydyłło

Wśród ludzi zajmujących się pomaganiem uzależnionym występują ostatnio dwie postawy. Jedną reprezentują ci, którzy chcą przede wszystkim leczyć i zapobiegać, wierząc -- wbrew faktom zresztą -- że można całkowicie zlikwidować zjawisko używania substancji uzależniających. Są oni na ogół przeciwnikami legalizacji jakichkolwiek narkotyków, a wszelką dyskusję na ten temat odrzucają jako niebezpieczną inieetyczną. W tej grupie są zresztą także zwolennicy przynajmniej częściowej prohibicji, którzy uważają, że jeżeli ograniczymy podaż, to spadnie i popyt.

Na drugim biegunie znajdują się zwolennicy liberalizacji przepisów prawnych dotyczących posiadania i używania narkotyków oraz ludzie pragnący działać na rzecz zmniejszania szkodliwych następstw używania substancji uzależniających.

Samo pojęcie harm reduction -- "zmniejszenie szkodliwości" -- oraz ludzie i organizacje starające się wcielić je wżycie pojawiły się dopiero w ostatniej dekadzie. W niektórych krajach np. w Australii od początku sprzyja im rząd; gdzie indziej -- jak np. w Szwajcarii -- popierają je obywatele opowiadając się w referendum za przeznaczaniem społecznych pieniędzy na specjalne programy dla narkomanów. W USA natomiast władze, regulacje prawne oraz opinia publiczna są przeciwne tej idei, ale w wyniku oddolnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 482

Spis treści
Zamów abonament