Na łasce i niełasce reżimu
Aresztowanie prymasa Wyszyńskiego - w nocy z 25 na 26 września 1953 r. - było zwieńczeniem represyjnego kursu polityki wyznaniowej, który miał doprowadzić do podporządkowania Kościoła państwu i odizolowania go od społeczeństwa. Kościół był w tym czasie ostatnią legalną instytucją opozycyjną wobec systemu komunistycznego. Izolowanie prymasa i części biskupów uderzało w spójność Kościoła, dzięki czemu reżim Bermana, Bieruta i Minca mógł skuteczniej go ubezwłasnowolnić. Zarysowała się perspektywa zwrotu w działalności i postawie zarówno części pozostających na wolności hierarchów, jak i niższego duchowieństwa podporządkowującego się dyrektywom państwa. By osiągnąć ten cel, władze podjęły działania osłabiające spójność i siłę Kościoła.
Przystąpiono do nich natychmiast po aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego. Julia Brystygier udała się do Szczawna w woj. łódzkim na rozmowę z biskupem Michałem Klepaczem. Występując jako pełnomocnik rządu zarówno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta