Jak się umówić
Prawidłowe zawarcie umowy gwarantuje, że jeżeli umowa nie zostanie wykonana albo będzie wykonana nienależycie, to interesy tych, którzy ją zawarli, będą chronione.
Do wyboruJest wiele odmian umowy. Są umowy jedno- i dwustronnie zobowiązujące, odpłatne i nieodpłatne, konsensualne (czyli zawierane poprzez samo oświadczenie woli stron) i realne (dochodzące do skutku po wydaniu przedmiotu świadczenia), nazwane i nienazwane, adhezyjne (czyli takie, których treść jest ustalana jednostronnie, np. przy przewozach pasażerów, na dostawy wody, gazu), gospodarcze.
Tytuł umowyTytuł umowy to krótka nazwa, wskazująca na jej cel i przeznaczenie. Ułatwia posługiwanie się umową. Przykładowo, powołując się na kodeks cywilny, można wymienić umowę o dzieło, zlecenia, najmu, dzierżawy, sprzedaży, dostawy, pożyczki.
Strony umowyStronami umowy mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.
Osoby fizyczne podają imię i nazwisko, adres zamieszkania zgodny z dokumentem stwierdzającym tożsamość (np. dowód osobisty, paszport), wraz z podaniem jego numeru oraz nazwy organu, który go wydał. Gdy umowa jest zawierana przez osoby prawne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta