Samochód na próbę
Ważna jest tu definicja próbki zawarta w ustawie o VAT.
Ponieważ budziła ona spore wątpliwości (szerzej na ten temat w DF z 24 lutego br.), ustawodawca zdecydował się na jej zmianę. Dlaczego to takie ważne? Otóż przekazanie towaru, który można uznać za próbkę, nie podlega VAT. Stanowi o tym art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. A przynajmniej miał stanowić, bo konstrukcja tego przepisu w powiązaniu z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT może prowadzić do wniosku, że wszystkie towary przekazane na cele reklamy i reprezentacji są nieopodatkowane (pisał o tym sędzia NSA Janusz Zubrzycki w DF z 12 maja br.). Skoncentrujmy się jednak na próbce.
Próbka przed 1 czerwca...Do 1 czerwca br. próbką była najmniejsza ilość towaru pobrana z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
...i obecnie...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta