Za opóźnienie należą się odsetki
Nie są jednak już tak chętne do płacenia odsetek, gdy zwrot okaże się zasadny.
Przepisy o VAT zawsze przewidywały ścisłe terminy na dokonanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (dziś wynoszą one od 25 do 180 dni). Organ podatkowy jest uprawniony do ich przedłużenia w przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Jeżeli jednak postępowanie to wykaże, że zwrot był zasadny, to od opóźnionego zwrotu przysługuje oprocentowanie.
Regulacje dotyczące oprocentowania opóźnionego zwrotu podatku stały się przedmiotem "kreatywnej" wykładni organów podatkowych mającej na celu ograniczenie ich odpowiedzialności finansowej z tytułu nieterminowych zwrotów. Wiele ze sporów dotyczących tego zagadnienia znalazło niedawno swój finał w sądzie. Zapadłe wyroki powinny zainteresować podatników, którzy doświadczyli takich praktyk fiskusa i w związku z tym mogą żądać należnych im odsetek.
"Niepełny" zwrotNiektóre organy podatkowe uważały, że mogą odmówić wypłaty oprocentowania w sytuacji, gdy po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wniosek o zwrot nadwyżki VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta