Media i remont bez pozwolenia
Osoby budujące oraz inwestorzy narzekają, że formalności budowlanych przed rozpoczęciem budowy jest zbyt wiele. Większość inwestycji budowlanych wymaga bowiem uzyskania decyzji ustalających warunki zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Są jednak i wyjątki.
Przyłącza - dwie drogiW wypadku niektórych inwestycji wystarczy tylko zgłoszenie (art. 29 - 30 prawa budowlanego), w wypadku innych nie potrzeba nawet tego. Nowelizacja wydłuża listę tych pierwszych.
Z obowiązku uzyskania pozwolenia nowelizacja zwalnia wszystkie przyłącza mediów (energii, wody, kanalizacji, gazu, ciepła, a także telefonu), także jeżeli prowadzą one do niezabudowanej działki.
Obecnie prawo budowlane różnie to reguluje. Budowę przyłączy mediów do budynków tylko się zgłasza, ale do budowli, jak altany lub blaszane garaże, wymaga się już pozwolenia na budowę. Jest ono niezbędne także w wypadku pustej działki.
Po nowelizacji inwestor będzie mógł postąpić w dwojaki sposób: zgłosić zamiar budowy (na podstawie prawa budowlanego) lub zastosowania się do przepisów branżowych (prawa energetycznego, ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków). W tym ostatnim wypadku musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta