Bez studiów ani rusz
Nowelizacja wprowadza zmiany w zasadach zdobywania uprawnień budowlanych. Przede wszystkim dotyczą one wykształcenia. Wymagania będą znacznie wyższe niż dotychczas. Nic nie zmienia się natomiast w rodzajach uprawnień budowlanych.
Jakie wykształcenieW tej chwili prawo budowlane przewiduje, że osoba, która chce zdobyć uprawnienia, musi mieć wykształcenie wyższe lub średnie. Tymczasem już od wielu lat przyszłych architektów oraz budowlańców kształcą szkoły nadające tytuł licencjata lub inżyniera, a nie magistra. Nierzadko więc osoby, które zdobyły wspomniane tytuły, mają problemy z uzyskaniem uprawnień budowlanych.
W nowelizacji zrezygnowano więc z ogólnego zapisu "wyższe wykształcenie" na rzecz określania poziomu tego wykształcenia zgodnie z dwiema ustawami: z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym oraz z 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych.
O uprawnienia budowlane będą mogły ubiegać się osoby z tytułem:
- > magister - nadawanym absolwentom studiów magisterskich,
- > magister inżynier - nadawanym absolwentom studiów magisterskich na kierunkach technicznych (z ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta