Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka przyszłość Bałkanów

08 sierpnia 2005 | Ekonomia | BC
źródło: Nieznane

SERBIA Jaka przyszłość Bałkanów Pomimo cofnięcia sankcji wojennych gospodarka nadal nie może ruszyć z miejsca. Belgrad zachował wprawdzie ślady swej dawnej urody, pozostał jednak w standardach socjalizmu sprzed 15 - 20 lat. Milutin Bobicz, dyrektor kopalni odkrywkowej Kolubary (c) BARBARA CIESZEWSKA

Oficjalny wskaźnik bezrobocia sięga 30 proc., faktyczny jest dużo wyższy. Średnia płaca wynosi 200 euro. Produkcja spada, ceny rosną. System bankowy jest niesprawny, nie istnieją karty płatnicze ani kredytowe. Gospodarka wciąż opiera się na wielkich przedsiębiorstwach państwowych, bazujących na dotacjach z budżetu.

Elektropriwreda Serbia (EPS), największa firma energetyczna kraju, w ciągu minionych 15 lat wypracowała 1,7 mld euro strat, a straty samej tylko odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Kolubary, wchodzącej w jej skład, w ubiegłym tylko roku wyniosły 100 mln dol. Jak co roku, stara się o dotacje rządowe.

Rolnictwo jest niesprawne, co roku powtarzają się problemy ze skupem zbóż i owoców. Sieć supermarketów raczkuje, znaleźć tu można serbską sieć Mercator i niemieckie Metro....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3605

Spis treści
Zamów abonament