Prawdopodobnie nie ściągniemy
Mówią o tym art. 23 ust. 1 pkt 21 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 26a updop. Zgodnie z ich brzmieniem kosztem są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona. Musimy więc przede wszystkim pamiętać, że dług powinien wcześniej być wykazany jako przychód podatkowy.
Do końca 2002 r. przepisy mówiły o zaliczeniu do kosztów rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Teraz - na skutek zmian w ustawie o rachunkowości - są to odpisy aktualizujące. Nadal aktualne jest jednak orzecznictwo sądowe i pisma Ministerstwa Finansów odnoszące się do kosztowego rozliczenia rezerw.
Jaki odpis może być kosztemAby ocenić, jakie odpisy mogą być kosztem, musimy sięgnąć do ustawy o rachunkowości.
I tak, zgodnie z art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości, dokonanie odpisu aktualizującego obejmuje należności:
> od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości - do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta